Vijeće ministara BiH utvrdilo je većinom glasova Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji Bosne i Hercegovine (OSABiH), čime se provodi Odluka Ustavnog suda BiH.
Izmjenom Zakona o Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji Bosne i Hercegovine ("Sl. glasnik BiH", br. 12/2004, 20/2004, 56/2006, 50/2008 - dr. zakon i 12/2009), koji je predložilo Ministarstvo sigurnosti, propisuje se sadržaj pisanog zahtjeva u vezi s tajnim prikupljanjem podataka za koje je potrebno sudsko ovlaštenje i uvodi ograničenje ukupnog trajanja ove mjere.
Prema izmjenama zakona, nalog može biti odobren za period do 60 dana, a u slučaju potrebe za produženjem mjera, na pisani obrazloženi prijedlog generalnog direktora, sudija može produžiti važnost naloga na dodatne periode od po 30 dana, s tim da odobrene mjere mogu trajati ukupno najduže 48 mjeseci.
Prijedlog zakona biće upućen u hitnu parlamentarnu proceduru.
Ustavni sud BiH prošle je godine prihvatio apelaciju aktuelne predsjedavajuće Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjane Krišto i proglasio neustavnim tri odredbe člana 78. Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji.
Tada je neustavnim oglašeno i više odredbi Zakona o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine ("Sl. glasnik BiH", br. 3/2003, 32/2003 - ispr, 36/2003, 26/2004, 63/2004, 13/2005, 48/2005, 46/2006, 29/2007, 53/2007, 58/2008, 12/2009, 16/2009, 53/2009 - dr. zakon, 93/2009 i 72/2013), koji nije razmatran na ovoj sjednici zbog značajnih primjedbi koje su pristigle na ovaj nacrt zakona.
Savjet ministara donio je Odluku o odobravanju izdavanja dodatne garancije BiH za dodatni zajam Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Javnom preduzeću "Autoputevi Republike Srpske" u iznosu od 10 miliona evra, uz podgaranciju Republike Srpske.
Riječ je o dodatnoj garanciji po Ugovoru o amandmanu dva na Ugovor o zajmu od 26. aprila 2012. godine između "Autoputeva Republike Srpske" i EBRD-a (Banjaluka-Doboj-faza jedan), saopšteno je iz Savjeta ministara.
Na sjednici je utvrđen Prijedlog ugovora o finansiranju (Koridor "Pet ce" Zenica sjever/ između BiH i Evropske investicione banke /EIB/, vrijedan 50 miliona evra.
Projekat se odnosi na izgradnju nove dionice auto-puta duge 2,8 kilometara, planirane brzine od 120 kilometara na čas, sa dva puta po dvije trake i posebnom od 9,2 metra širokim kolovozima, uključujući i tunel dug 2,4 kilometara i pripadajuću strukturu između Ponirka i Vraca u centralnom dijelu BiH.
Riječ je o dionici auto-puta u Zeničko-dobojskom kantonu na panevropskom Koridoru "Pet ce", koji povezuje Mađarsku i Hrvatsku sa BiH.
Rok otplate kredita je 25 godina, uključujući šest godina grejs perioda, sa alokacijom na Federaciju BiH, a ukupna vrijednost projekta je 101 milion evra.
Savjet ministara utvrdio je Prijedlog kreditnog sporazuma između BiH i Kuvajtskog fonda za arapski ekonomski razvoj za projekat auto-puta Nemila-Donja Gračanica, kojim se obezbjeđuje oko 36 miliona evra za nastavak gradnje auto-puta na Koridoru "Pet ce" do Zeničke zaobilaznice prema sjeveru.
Oko pet miliona evra domaćih sredstava namijenjeno je za eksproprijaciju zemljišta i projektovanje ove poddionice na potezu Nemila-Vranduk, duge 5,25 kilometara.
Period otplate kredita je 20 godina, uključujući pet godina grejs perioda, sa alokacijom na Federaciju BiH.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH će u saradnji sa nadležnim organima entiteta, kantona i Brčko distrikta BiH nastaviti aktivnosti s ciljem definisanja modela operativne strukture za sprovođenja IPARD programa.
Ovo je zaključeno tokom razmatranja informacije Ministarstva o aktivnostima na uspostavljanju IPARD operativne strukture koja je usvojena na današnjoj sjednici.
U Informaciji se navodi da su ostvareni određeni rezultati i postignuta saglasnost za korištenje pretpristupnih fondova EU za poljoprivredu i ruralni razvoj "IPA dva" paketa, ali da je potrebno postići dogovor na najvišem nivou u BiH o uspostavljanju IPARD strukture.
Ključni preduslov institucije u BiH su ostvarile početkom ove godine usvajanjem Strateškog plana ruralnog razvoja BiH, čime je potvrđena veoma dobra saradnja svih nadležnih institucija u BiH.
Pretpristupna sredstva EU namijenjena poljoprivredi i razvoju ruralnih područja u BiH unaprijediće održivost i konkurentnost gazdinstava koja se bave poljoprivredom i primarnom proizvodnjom hrane te njihovo progresivno usklađivanje sa standardima EU u ovoj oblasti, navodi se u saopštenju.
Savjet ministara zadužio je Upravu za indirektno oporezivanje BiH /UIO/da odmah preduzme aktivnosti za objavljivanje Odluke o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dažbina u "Službenom glasniku BiH", kako bi stupila na snagu.
Iz Savjeta ministara podsjećaju da je prethodno zaključeno da Uprava uskladi definisanje prebivališta u ovoj odluci sa Zakonom o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini ("Sl. glasnik BiH", br. 58/2015), čime se stvaraju uslovi za stupanje na snagu ove odluke.
Ovom odlukom se, između ostalog, od plaćanja uvoznih dažbina oslobađa oprema za proizvodnju, te se omogućava građanima da u ličnom prtljagu unesu u BiH robu vrijednu 600 KM, umjesto dosadašnjih 200 KM.
IZVOR: Vebsajt BHRT i Glas Srpske, 20.03.2018.
Naslov: Redakcija