* Odredbe čl. 1-3. i člana 5. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na imovinu, naslijeđe i poklon ("Sl. novine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde", br. 15/2014), koje odgovaraju čl. 9, 10, 12. i 15. Zakona o porezu na imovinu, naslijeđe i poklon ("Sl. novine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde", br. 7/2009, 4/2013 i 15/2014), u dijelovima koji se odnose na terminale za klađenje na uplatnim mjestima, samoposlužne terminale za klađenje instalirane na uplatnim mjestima i uređaje za priređivanje klađenja prilikom kojih se koristi generator slučajnih brojeva, prestale su da važe na osnovu Presude US FBiH broj: U-27/20 od 26. maja 2021. godine, koja je objavljena u "Sl. novinama FBiH", br. 55/2021 14. jula 2021. godine.
ZAKON O POREZU NA IMOVINU, NASLIJEĐE I POKLON("Sl. novine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde", br. 7/2009, 4/2013 i 15/2014, "Sl. novine FBiH", br. 55/2021 - odluka US i "Sl. novine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde", br. 12/2022) |
Ovim Zakonom utvrđuje se porez na imovinu, naslijeđe i poklon (u daljem tekstu: porezi), koje plaćaju pravna i fizička lica na području Bosansko-podrinjskog kantona Goražde (u daljem tekstu: Kanton).
Utvrđuju se sljedeće vrste poreza:
1.porez na imovinu,
2. porez na naslijeđe i poklon.
Svaka vrsta poreza posebno se obračunava i uplaćuje.
Prihode od poreza na imovinu i prihode od poreza na naslijeđe i poklon Kantonalni trezor raspoređuje kantonalnom i opštinskim budžetima u omjeru i na način utvrđen kantonalnim propisima.
Pravna i fizička lica poreski obveznici) na području Kantona imaju pod jednakim uslovima, koji su određeni zakonom, jednaka prava i obaveze u pogledu poreskih obaveza.
Poreska uprava i njeni radnici u okviru svojih ovlaštenja dužni su da se pridržavaju prava i obaveza utvrđenih zakonima Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacija), zakonima Kantona te propisima koje donose opštine u sastavu Kantona.
Poreski obveznici koji plaćaju porez na području Kantona dužni su da se pridržavaju prava i obaveza utvrđenih zakonima Federacije Bosne i Hercegovine, zakonima Kantona te propisima koje donose opštine u sastavu Kantona.
Utvrđivanje poreskih obaveza, plaćanje poreskih obaveza i sve drue radnje vezane za naplatu moraju se vršiti na način koji u najvećoj mjeri štiti ličnost i dostojanstvo poreskog obveznika, kao i na način kojim se pruža mogućnost obvezniku poreza da zaštiti svoja na zakonu zasnovana prava i interese.
(1) Obveznik poreza na imovinu je pravno i fizičko lice koje je vlasnik sljedeće imovine:
1. zgrade ili stana za odmor i rekreaciju
2. poslovne prostorije, stambene zgrade ili stana koji se izdaju pod zakup
3. garaže i parking-prostora koji se izdaje pod zakup
4. putničkog motornog vozila preko 2000 cm3 radne zapremine motora
5. motocikla preko 50 cm3 radne zapremine motora
6. plovnog objekta preko 5m dužine
7. benzinska pumpa kao jedno prodajno mjesto
8. zemljište upotrebljeno za benzinsku pumpu
tač. 9. i 10. (brisano)
(2) Obveznik poreza na imovinu je pravno ili fizičko lice koje je vlasnik ili korisnik automata za igre na sreću i stolova u kasinu ukoliko se nalaze na teritoriji grada Goražda i općina u sastavu Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.
(3) Obveznik poreza na imovinu je pravno i fizičko lice koje je vlasnik ili korisnik automata, kompjutera ili drugih uređaja koji nisu isključivo predviđeni za igre na sreću, ukoliko se koriste kao uređaji za igre na sreću, ukoliko se isti nalaze na teritoriji opštine u sastavu Bosanskopodrinjskog kantona Goražde.
(4) Obveznik poreza na imovinu je pravno ili fizičko lice koje je vlasnik ili korisnik automata za igre za zabavu ukoliko se isti nalaze na teritoriji općine u sastavu Bosansko-podrinjskog kantona Goražde.
(5) Zgradom ili stanom za odmor i rekreaciju se u smislu odredbi ovog Zakona smatraju sve zgrade, kuće, stanovi i druge nekretnine namijenjene za stanovanje, a koje se ne koriste za stanovanje obzirom da vlasnik ili drugo lice ne stanuju u toj nekretnini i nemaju prebivalište na toj adresi.
(6) Terminalom za klađenje na uplatnim mjestima se, u smislu odredbi ovog Zakona, smatraju svi uređaji na kojima se vrši uplata za igre na sreću koje priređivač organizuje kao posebne igre na sreću u kojima sudionici (igrači) u skladu sa pravilima igre pogađaju ishode različitih sportskih i drugih stvarnih događaja sa neizvjesnim rezultatom, dok se samosposlužnim terminalom za klađenje smatraju svi uređaji na kojima se uplata za igre na sreću vrši bez posredovanja prodavača. Uređajem za priređivanje klađenja prilikom kojih se na bilo koji način koristi generator slučajnih brojeva se, u smislu odredbi ovog Zakona, smatraju svi uređaji koji na osnovu slučajnih uzoraka generiraju slučajne potpuno nezavisne i nepredvidive nizove brojeva ili simbola koji su jednoliko raspoređeni unutar definisanih granica.
(7) Ako je imovina u vlasništvu ili je koristi više lica, svako od njih je obveznik poreza na imovinu srazmjerno dijelu vlasništva ili dijelu korisnika.
(8) Poslovnim prostorijama koje se ne koriste u smislu odredbi ovog Zakona smatraju se sve kancelarijske, ugostiteljske, trgovinske, proizvodne i druge privredne poslovne prostorije i objekti koje se ne koriste na način da se u njima obavlja registrovana privredna djelatnost.
Porez na imovinu plaća se u godišnjem paušalnom iznosu koji ne može biti manji od:
1. za zgradu ili stan za odmor ili rekreaciju 2,00 KM po 1 m2
2. za poslovnu prostoriju, stambenu zgradu ili stan koji se izdaje pod zakup 3,00 KM po 1 m2
3. za garažu i parking-prostor koji se izdaje pod zakup 2,00 KM po 1m2
4. za putničko motorno vozilo preko 2000 cm2 radne zapremine motora i starosti do 5 godina 200,00 KM, od 5 do 10 godina 150,00 KM i od 10 do 15 godina 100,00 KM.
5. za motocikle preko 50 cm2 radne zapremine 100,00 KM
6. za plovne objekte dužine preko 5m 150,00 KM
7. za automate za igre na sreću odnosno automate, kompjutere i druge uređaje koji se koriste za igre na sreću po jednom uređaju 1.200.00 KM
8. za jedan sto u kasinu 7.000,00 KM
9. za automate za igre za zabavu, odnosno za automate, kompjutere i druge uređaje koji se koriste za igre za zabavu po jednom uređaju 300,00 KM
10. za benzinsku pumpu kao jedno prodajno mjesto 3.000,00 KM ako ima do 15 uposlenih radnika, odnosno 1.500,00 KM ako ima više od 15 uposlenih radnika
tač. 11-14. (brisano)
15. za svaku mikrobaznu stanicu mobilne telefonije 5.000,00 KM
Ako u toku kalendarske godine dođe do promjene vlasništva nad imovinom iz tački 1,2,3. i 4. prethodnog stava, ili se ista izda pod zakup odnosno otpočne se sa korištenjem iste novi vlasnik, zadužiće se odgovarajućom visinom paušala koja je srazmjerna, odnosno odgovara vremenu od sticanja vlasništva nad tom imovinom.
Visina poreza utvrđuje se opštinskim propisom koje će opštine donijeti u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Opštinskim propisom iz prethodnog stava se može utvrditi visina poreza u godišnjem paušalnom iznosu najviše dva puta većem od najmanjeg iznosa utvrđenog u ovom članu, izuzev poreza koji se prema ovom članu plaća u godi šnjem paušalnom iznosu za poslovne prostorije koje se ne koriste i poslovne prostorije koje se izdaju u zakup ukoliko se radi o proizvodnim i skladišnim poslovnim prostorijama za koje se plaća porez u visini utvrđenoj u tačkama 2. i 3. stava 1. ovog člana i ne može se općinskim propisom utvrditi plaćanje u većem iznosu.
Obveznici poreza na imovinu koja podliježe obvezi registracije dužni su prilikom registracije priložiti dokaz o uplati poreza.
Porez na imovinu ne plaćaju:
1. Bosne i Hercegovina, Federacija Bosne i Hercegovine, kantoni i opštine,
2. strane države pod uslovom reciprociteta, sa državom Bosnom i Hercegovinom,
3. invalidna lica na putnički automobil koji je nabavljen uz poreske povlastice i oslobađanja,
4. vjerske institucije za imovinu koja se koristi za vjerske namjene.
(1) Obveznici poreza na imovinu dužni su poresku prijavu za razrez poreza, na obrascu koji propisuje Ministar za finansije Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, podnijeti do 31. januara tekuće godine za koju se vrši utvrđivanje poreza.
(2) Obveznici porez na imovinu koja podliježe registraciji (putnički automobil i motocikl) plaćaju porez godišnje u paušalnom iznosu prilikom registracije vozila.
(3) Ako obveznik poreza na imovinu u toku godine stekne imovinu koja podliježe plaćanju poreza na imovinu, dužan je o tome podnijeti prijavu Poreskoj upravi u roku od 30 dana od dana sticanja imovine, odnosno početka korištenja imovine za odmor i rekreaciju za objekte koji su bili u izgradnji, a za imovinu koja se izdaje u zakup danom izdavanja u zakup.
(4) Pravno i fizičko lice koje je vlasnik ili korisnik automata za igre na sreću i stolova u kasinu, te automata za igre i zabavu dužno je u roku od 30 dana od dana nastanka obaveze, odnosno od dana sticanja imovine ili od dana početka korištenja imovine podnijeti poresku prijavu Poreznoj upravi, odnosno poreskoj ispostavi nadležnoj za općinu na čijoj teritoriji se nalaze ti bankomati, terminali, automati, kompjuteri i uređaji, odnosno stolovi.
(5) Poreski obveznici koji su prvi put na osnovu ovog zakona postali obveznici poreza na imovinu, dužni su poresku prijavu podnjeti u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
(1) Organ uprave koji izdaje odobrenje za građenje, adaptaciju i upotrebu zgrade dužan je primjerak tog odobrenja dostaviti Poreskoj upravi.
(2) Organi koji su nadležni za vođenje zemljišnih knjiga i za obavljajanje poslova katastra nekretnina, odnosno organi koji raspolažu bilo kakvom evidencijom nekretnina, dužni su bez odlaganja, a najkasnije u roku od 30 dana Poreznoj upravi dostaviti sve podatke o nekretninama, što podrazumijeva i podatke o stanju nekretnina kao i vlasnicima istih.
(3) Porezna uprava, odnosno nadležna poreska ispostava, je dužna najmanje jednom godišnje i to do 15. januara, svim pravnim licima koja su registrovana ili imaju poslovne jedinice na njenom području dostaviti zahtjev za dostavljanje svih podataka o imovini koja se nalazi u njihovom vlasništvu ili je koriste, a čije je oporezivanje predviđeno ovim Zakonom, odnosno zahtjev za izjašnjavanje da li su vlasnici ili korisnici imovine čije je oporezivanje predviđeno ovim Zakonom, a isti su dužni potpune podatke, odnosno izjašnjenje dostaviti do 31. januara.
(4) Zahtjev za dostavljanje svih podataka o imovini iz prethodnog stava Porezna uprava, odnosno nadležna poreska ispostava, ukoliko ocijeni da je to potrebno, može dostaviti i fizičkim licima koja imaju prebivalište ili koja posluju na njenom području.
Obračun poreza na imovinu vrši obveznik poreza.
Ako Poreska uprava u postupku ustanovi da podaci koje je obveznik poreza dao u prijavi ne odgovaraju stvarnom stanju, utvrdiće osnovicu poreza na imovinu po svojim nalazima na način utvrđen u Zakonu o poreskoj upravi Federacije Bosne i Hercegovine.
Porez na imovinu se plaća u roku od 30 dana po isteku roka za podnošenje poreske prijave ili 30 dana od dana donošenja rješenja o utvrđenoj poreskoj obavezi i to:
a) za nepokretnu imovinu prema mjestu gdje se imovina nalazi,
b) za pokretnu imovinu obuhvaćenu članom 10. stav I. tačke 7, 8, 9. i 10. prema mjestu gdje se imovina nalazi.
c) za ostalu pokretnu imovinu prema sjedištu, odnosno prebivalištu obvezika.
III - POREZ NA NASLIJEĐE I POKLON
Obveznik poreza na naslijeđe i poklon je fizičko lice koje na teritoriji Kantona naslijedi ili primi na poklon imovinu podložnu plaćanju poreza na naslijeđe i poklon.
Obveznik poreza na naslijeđe i poklon je i lice koje naslijedi, odnosno primi na poklon, pravo uživanja ili korištenja nepokretnosti.
Obveznik poreza je i fizičko lice /naslijednik/, koje diobom primi više imovine nego što mu pripada po njegovom suvlasničkom pravu na taj dio.
Porezu na naslijeđe i poklon podliježu zemljišta, zgrade i ostala nepokretna imovina, kao i pravo uživanja na toj nepokretnoj imovini koju fizičko lice stiče na teritoriji Kantona na osnovu Zakona o naslijeđivanju, odnosno ugovora o poklonu među živim ili u slučaju smrti.
Porezu na naslijeđe i poklon podliježe pokretna imovina čija vrijednost prelazi 2.000,00 KM.
Poreska obaveza poreza na naslijeđe i poklon nastaje u trenutku prijema pravosnažnog rješenja o naslijeđivanju, odnosno u trenutku prijema poklona.
Poklon se smatra primljenim u trenutku potpisivanja ugovora o poklonu, ako ugovor nije zaključen u trenutku kad je poklon primljen.
Ako je nepokretna imovina koja je predmet naslijeđa, odnosno poklona, opterećena pravom uživanja, obaveza naslijednika, odnosno poklonoprimca, za plaćanje poreza na naslijeđe i poklon nastaje po prestanku prava uživanja.
Osnovica poreza na naslijeđe i poklon je prometna vrijednost naslijeđene ili na poklon primljene imovine u času nastanka poreske obaveze po odbitku dugova i troškova koji terete imovinu na koju se plaća ovaj porez.
Osnovica iz prethodnog stava umanjuje se i za iznos sredstava koje je naslijednik uložio u imovinu koja je predmet naslijeđa prije nastanka poreske obaveze.
Prometnu vrijednost naslijeđene ili na poklon primljene imovine utvrđuje komisija za utvrđivanje vrijednosti nepokretnosti /u daljem tekstu komisija/, koju imenuje načelnik opštine na čijem području se nalazi imovina.
Poreski obveznik je dužan da komisiji za utvrđivanje vrijednosti naslijeđene imovine omogući nesmetan pristup imovini koja je predmet naslijeđa.
Primjerak pravosnažnog rješenja o naslijeđu i ugovora o poklonu nepokretne imovine sudovi i notari su dužni dostaviti nadležnoj poreskoj upravi u roku od 15 dana od dana pravosnažnosti rješenja, odnosno ovjere ugovora.
Vrijednost svih poklona primljenih u toku jedne kalendarske godine od istog poklonodavca čini jednu poresku osnovicu.
Ako se naslijeđe i poklon sastoje od imovine na koju se plaća porez na naslijeđe i poklon i od imovine na koju se ovaj porez ne plaća, od vrijednosti imovine koja podliježe porezu odbija se srazmjerni dio ukupnih dugova, tereta i troškova koji otpadaju na tu imovinu.
Obveznik poreza na naslijeđe i poklon dužan je poresku prijavu za razrez poreza podnijeti Poreskoj upravi u roku od 15 dana od dana nastanka poreske obaveze.
Uz poresku prijavu poreski obveznik podnosi dokumentaciju koja služi kao osnov za prenos vlasništva nad imovinom koja je predmet naslijeđa, odnosno poklona.
Po prijemu rješenja o naslijeđivanju, odnosno ugovora o poklonu nepokretne imovine, nadležna Poreska uprava dužna je po službenoj dužnosti pokrenuti postupak za razrez poreza, ukoliko nije podnesena poreska prijava u roku od 15 dana od dana nastanka poreske obaveze.
Poreska uprava je dužna u roku od tri dana od dana prijema poreske prijave za razrez poreza na naslijeđe i poklon ili obavjesti da je pokrenut postupak razreza poreza po službenoj dužnosti, istu dostaviti komisiji.
Prometnu vrijednost naslijeđene ili na poklon primljene imovine, komisija je dužna utvrditi na način i po postupku utvrđenim Zakonom o porezu na promet nepokretnosti i prava.
Prigovor na zapisnik komisije rješava se po postupku utvrđenim Zakonom o porezu na promet nepokretnosti i prava.
Poreska uprava je dužna izvršiti razrez poreza na naslijeđe i poklon u roku od sedam dana od dana prijema pravosnažnog zapisnika o procjeni naslijeđene ili na poklon primljene imovine koja podliježe oporezivanju i rješenje o utvrđenoj poreskoj obavezi dostaviti poreskom obvezniku.
Stopa poreza na naslijeđe i poklon iznosi 5%.
Porez na naslijeđe i poklon na nepokretnu imovinu plaća se prema mjestu gdje se nasleđena nepokretna imovina nalazi.
Porez na naslijeđe i poklon na naslijeđenu pokretnu imovinu plaća se prema mjestu gdje poreski obveznik ima prebivalište.
Poreski obveznik, naslijednik ili poklonoprimac je dužan utvrđenu poresku obavezu uplatiti u roku od osam dana od dana prijema rješenja.
Porez na naslijeđe i poklon ne plaća:
1. naslijednik odnosno poklonoprimac prvog naslijednog reda, bračni drug ako je u drugom naslijednom redu, roditelji kada naslijeđuju i primaju na poklon imovinu od djece, maloljetna dijeca bez oba roditelja;
2. naslijednik drugog naslijednog reda koji naslijeđuje jedan stan, pod uslovom da je sa ostaviocem u trenutku njegove smrti živio u zajedničkom domaćinstvu i da i on i članovi njegove porodice nemaju drugi stan u vlasništvu;
3. naslijednici, odnosno poklonoprimci, braća i sestre, pod uslovom da se ta imovina ne može otuđiti u roku od tri godine.
4. naslijednik koji naslijeđuje poljoprivredno gazdinstvo.
Porez na naslijeđe i poklon ne plaća se na:
1. predmete domaćinstva,
2. imovinu na koju naslijednik, odnosno poklonoprimac ne može steći pravo vlasništva, pravo uživanja, odnosno korištenja,
3. imovinu koja je naslijeđena ili na poklon primljena, koju poreski obveznik ustupi bez naknade državi Bosni i Hercegovini, Federaciji Bosne i Hercegovine, Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde, opštinama u sastavu Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, i vjerskim institucijama.
Razrez poreza na naslijeđe i poklon vrši nadležna poreska uprava na čijem se području nalazi imovina. U slučaju da naslijeđena imovina, odnosno poklon, sadrži samo pokretnu imovinu, porez razrezuje nadležna poreska uprava u prebivalištu obveznika poreza.
Ako se naslijeđena ili na poklon primljena imovina nalazi na području dvije ili više opština, razrez poreza vrši poreska uprava prema mjestu gdje se imovina nalazi.
Obračun, razrez ili ponovni razrez poreske obaveze vrši se pod uslovima propisanim Zakonom o upravnom postupku, Zakonom o poreskoj upravi Federacije Bosne i Hercegovine i ovim Zakonom.
Ako poreska uprava u postupku ustanovi da iznos poreske obaveze ne odgovara stvarnom stanju, utvrdiće osnovicu poreza po svojim nalazima, na način utvrđen ovim Zakonom i Zakonom o poreskoj upravi Federacije Bosne i Hercegovine.
Razrez poreza na naslijeđe i poklon vrši se u roku od 30 dana od dana podnošenja poreske prijave ili od dana dostavljanja rješenja o naslijeđu odnosno ugovora o poklonu nepokretne imovine.
Poreska uprava dužna je obvezniku poreza dostaviti rješenje za poreske obaveze utvrđene u razreznom postupku u roku od 8.dana od dana izvršenog razreza poreza.
Porez na naslijeđe i poklon plaća se u roku od 30 dana od dana donošenja rješenja i to za nepokretnu imovinu prema mjestu gdje se nepokretnost nalazi, a za pokretnu imovinu prema mjestu prebivališta poreskog obveznika.
IV - NAPLATA, KAMATE, POVRAT, ŽALBA, ZASTARA
Po pitanju naplate, zatezne kamate, povrata poreza, žalbenog postupka i zastare, primjenjivaće se odredbe Zakona o poreskoj upravi Federacije Bosne i Hercegovine.
Notari, kao i nadležna tijela državne uprave, odnosno druge nadležne organizacije, su dužni od poreskih obveznika tražiti poresko uvjerenje o izmirenim poreskim obavezama, odnosno uvjerenja da nisu zaduženi porezima.
Poreski obveznik koji otuđi imovinu iz člana 10. stav 1. tačka 7. i 8. dužan je prethodno podmiriti svoje poreske obaveze.
Ako novi vlasnik preuzme imovinu iz stava 1.ovog člana, a porez nije plaćen, za naplatu dospjelog poreza jamči solidarno s poreskim obveznikom i novi vlasnik do visine vrijednosti preuzete imovine.
Lice koje otuđi ili stiče nepokretnu ili pokretnu imovinu dužno je prilikom ovjeravanja ugovora i drugih akata o prenosu takve imovine kod nadležnog organa podnijeti uvjerenje o plaćenom dospjelom porezu.
Notari, kao i nadležni organi državne uprave, odnosno druge nadležne organizacije, dužni su poreskoj upravi dostaviti sve akte po kojima je izvršen prenos pokretne i nepokretne imovine a za koje nije priložen dokaz o plaćenom porezu.
Novčanom kaznom od 200,00 KM do 1.000,00 KM, kazniće se za prekršaj fizičko lice poreski obveznik:
1. koji ne podnese poresku prijavu u propisanom roku /član 12. i član 23/,
2. koji ne podnese poresku prijavu, iskaže netačne ili nepotpune podatke u poreskoj prijavi,
3. koji ne plati porez u propisanom roku /član 15. i član 34/,
4. koji ne dostave u predviđenom roku sve podatake o imovini koja se nalazi u njihovom vlasništvu i imovini koju koriste, odnosno koji se ne izjasne da li su vlasnici ili korisnici imovine čije je oporezivanje predviđeno ovim Zakonom (član 13.).
Novčanom kaznom od 1.000,00 KM do 10.000,00 KM, kazniće se za prekršaj pravno lice poreski obveznik:
1. koji ne podnese poresku prijavu u propisanom roku /član 12. i član 23/,
2. koji ne podnese poresku prijavu, iskaže netačne ili nepotpune podatke u poreskoj prijavi,
3. koji ne plati porez u propisanom roku /član 15. i član 34/,
4. koji ne dostave u predviđenom roku sve podatake o imovini koja se nalazi u njihovom vlasništvu i imovini koju koriste, odnosno koji se ne izjasne da li su vlasnici ili korisnici imovine čije je oporezivanje predviđeno ovim Zakonom (član 13.).
Odgovorno lice Porezne uprave, odnosno nadležne poreske ispostave, notar i odgovorno lice u nadležnom organu, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 1.000,00 KM do 1.500,00 KM ukoliko postupi suprotno odredbama člana 13, člana 36. i člana 38. stav 2. ovog Zakona.
VI - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Poreske obaveze nastale do dana stupanja na snagu ovog Zakona izvršiće se po propisima koji su bili na snazi u momentu nastajanja poreske obaveze.
Propise za provođenje ovog Zakona donijeće Ministar za finansije u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Početkom primjene ovog Zakona na području Bosansko-podrinjskog kantona Goražde prestaje da važi Zakon o porezima Bosansko-podrinjskog kantona Goražde ("Službene novine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde", broj 17/04).
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Bosansko-podrinjskog kantona Goražde".
Samostalni članovi Zakona o izmjenama i dopunama
Zakona o porezu na imovinu, naslijeđe i poklon
("Sl. novine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde", br. 4/2013)
Član 4
Postupak naplate poreza za imovinu za koju je prije stupanja na snagu ovog Zakona pokrenut postupak razreza poreza okončat će se u skladu sa odredbama koje su bile na snazi u trenutku podnošenja prijave za razrez poreza, dok će se za svu drugu imovinu postupak provoditi u skladu sa odredbama ovog Zakona.
Za imovinu za koju prijava nije podnesena do stupanja na snagu ovog Zakona prijava će se podnjeti u skladu sa članom 12. stav 5. Zakona o porezu na imovinu, naslijeđe i poklon.
Član 5
Ovaj Zakon stupa na snagu (8) osam dana nakon objavljivanja u "Službenim novinama Bosansko-podrinjskog kantona Goražde".
Samostalni članovi Zakona o izmjenama i dopunama
Zakona o porezu na imovinu, naslijeđe i poklon
("Sl. novine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde", br. 15/2014)
Postupak naplate poreza za imovinu za koju je prije stupanja na snagu ovog Zakona pokrenut postupak razreza poreza okončat će se u skladu sa odredbama koje su bile na snazi u trenutku podnošenja prijave za razrez poreza, dok će se za svu drugu imovinu postupak provoditi u skladu sa odredbama ovog Zakona.
Za imovinu za koju prijava nije podnesena do stupanja na snagu ovog Zakona, prijava će se podnjeti u skladu sa članom 12. stav 5. Zakona o porezu na imovinu, naslijeđe i poklon.
Ovaj Zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u ˝Službenim novinama Bosansko-podrinjskog kantona Goražde˝, a primjenjivat će se od 01.01.2015. godine.
Samostalni članovi Zakona o izmjenama i dopunama
Zakona o porezu na imovinu, naslijeđe i poklon
("Sl. novine Bosansko-podrinjskog kantona Goražde", br. 12/2022)
Član 6
Postupak naplate poreza za imovinu za koju je prije stupanja na snagu ovog Zakona pokrenut postupak razreza poreza okončat će se u skladu sa odredbama koje su bile na snazi u trenutku podnošenja prijave za razrez poreza, dok će se za svu drugu imovinu postupak provoditi u skladu sa odredbama ovog Zakona.
Za imovinu za koju prijava nije podnesena do stupanja na snagu ovog Zakona prijava će se podnjeti u skladu sa članom 12. stav (5) Zakona o porezu na imovinu, naslijeđe i poklon.
Član 7
Ovaj Zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Bosansko-podrinjskog kantona Goražde", a primjenjivat će se od 01.01.2023. godine.