Advokatske komore Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske uputile su u junu nekoliko zahtjeva i ujedno najavili štrajk koji bi trebao početi prvog augusta. S obzirom na to da je ostalo nekoliko dana do isteka roka, provjerili smo da li će štrajk biti realizovan.
"Ukoliko se do prvog augusta ne riješi pitanje isplate naknada braniocima po službenoj dužnost, obje advokatske komore će zauzeti zajednički stav da advokati u potpunosti obustave rad na predmetima u kojima postupaju po službenoj dužnosti", najavili su advokati advokatskih komora FBiH i RS.
Advokati su u dopisu koji je upućen Sudu Bosne i Hercegovine tražili da se suđenja u predmetima u kojima postupaju advokati po službenoj dužnosti zakazuju jednom mjesečno. Ukoliko se taj njihov zahtjev ne ispuni, u suprotnom će odmah donijeti odluku o obustavljanju rada.
Dopisom su upozorili i da će zauzeti zajednički stav da advokati u potpunosti obustave rad na predmetima u kojima postupaju po službenoj dužnosti, ako se do augusta ne riješi pitanje isplate naknada braniocima po službenoj dužnosti.
Radi se o tome da naknade nisu isplaćene jer budžet nije bio usvojen, a komore su ovaj dopis poslale i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću te Državnim ministarstvima finansija i pravde jer advokatima, zbog neusvajanja državnog budžeta, nisu isplaćene naknade već pola godine.
Predsjednik Advokatske komore RS Dalibor Mrša je kazao da su "našli zajednički jezik" sa Sudom BiH te da će sredstva biti isplaćena čim sredstva budu operativna.
"Što se tiče obraćanja nadležnima, Sud BiH je obavijestio obje komore u BiH da je taj sud počeo sa isplatama naknade braniocima te da su dugovanja iz 2023. godine isplaćena i da se počelo sa isplatama za januar 2024. godine i nadalje. Izdvojena su sredstva iz budžeta i dalje će se krenuti sa isplatom sredstava čim sredstva budu operativna", kazao je advokat Mrša.
Druga stvar oko koje su se bh. advokati ujedinili tiče se promjene tarife u krivičnim predmetima koja, s druge strane, nije u nadležnosti Suda BiH već Advokatska komora RS pregovora sa Ministarstvom pravde RS.
Ipak, Mrša kaže da iako teku pregovori, ne nalazi se podudaranje stavova.
"Sud BiH nije nadležan za tarife advokata u krivičnim predmetima. Komore to zahtjevaju suštinski od Ministarstva pravde BiH. Što se tiče zahtjeva advokata, pred Ministarstvom pravde RS vode se intenzivni pregovori od momenta kada je Ministarstvo pravde RS upoznato i sa odlukom komore o obustavi rada u predmetima gdje su angažovani branioci po službenoj dužnost", kazao je.
Dodaje da iako se određeni koraci poduzimaju, zajedničko rješenje se ne nalazi, ali Mrša ne ostavlja mogućnost da se do prvog augusta situacija ne riješi.
"Nije došlo do konačnog rješenja, stavovi se nisu približili, ali to ne znači da ne ostavljamo mogućnost da se do prvog augusta ne nađe rješenje", dodao je.
Tarife za rad advokata u svim postupcima dostupni su na zvaničnoj stranici Advokatske komore FBiH, odnosno Advokatske komore RS.
Riječ je o tarifama za koje advokati tvrde da nije promijenjena već 20 godina, dok napominju da su plate sudijama uredno rasle.
Kompanija Paragraf Lex BA ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenijetih iz spoljnih sadržaja, odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vijesti" su namijenjene u svrhu opšteg informisanja.
IZVOR: Vebsajt Klix, 30.07.2024.
Naslov: Redakcija