Zastava Srbije

VLADA RS: Donijeta Odluka o najnižoj plati u Republici Srpskoj za 2023. godinu

27.01.2023.


Vlada Republike Srpske donijela je, na 5. sjednici u Banjaluci, Odluku o najnižoj plati u Republici Srpskoj za 2023. godinu u visini od 700,00 KM u neto iznosu.

Najniža plata u Republici Srpskoj veća je za 110 KM od najniže plate u Federaciji BiH, a veća je i od najniže plate u Srbiji, Bugarskoj i regionu.

Za razliku od zemalja u okruženju, na najnižu platu u Republici Srpskoj obračunava se minuli rad.

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o vanrednom usklađivanju opšteg boda i penzija.

Opšti bod se vanredno usklađuje počev od 01. januara 2023. godine, tako da se povećava za 0,18%.

Vlada je donijela i Odluku o određivanju iznosa najniže penzije u Republici Srpskoj za 2023. godinu prema kojoj najniža penzija iznosi 275,29 KM (u 2022. godini iznosila je 242,55 KM).

Najniža penzija za korisnike sa 15 godina penzijskog staža i više, a manje od 20 godina iznosi 330,37 KM (u 2022. godini je iznosila 291,08 KM), za 20 godina penzijskog staža i više, a manje od 30 godina iznosi 385,44 KM (u 2022. godini je iznosila 339,60 KM), za 30 godina penzijskog staža i više, a manje od 40 godina iznosi 440,55 KM (u 2022. godini je iznosila 388,15 KM), a za 40 godina penzijskog staža i više iznosi 550,69 KM (u 2022. godini je iznosila 485,19 KM).

Osnovni razlog za donošenje Odluke o vanrednom usklađivanju opšteg boda i penzija i Odluke o određivanju iznosa najniže penzije je poboljšanje materijalnog položaja korisnika prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja. Odlukama je predviđeno da se opšti bod i penzije vanredno usklade tako da se povećaju za 0,18%, počev od 01. januara 2023. godine. Zajedno sa redovnim usklađivanjem penzija od 1. januara 2023. godine, koje iznosi 13,32%, penzije će biti uvećane za ukupno 13,50%.

Za realizaciju ovih odluka, obezbijeđena su dodatna sredstva u iznosu od oko 3.600.000 KM mjesečno, odnosno oko 43.200.000 KM do kraja 2023. godine.

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o usvajanju Plana korišćenja sredstava za podsticanje razvoja poljoprivrede i sela za 2023.godinu, u iznosu od 180.000.000,00 KM.

Od ukupnog iznosa od 180 miliona KM, koliko je predviđeno Planom, za podršku tekućoj proizvodnji biće izdvojeno 108.520.000 KM, za podršku dugoročnom razvoju 57.077.770 KM i za sistemske mjere 14.402.230 KM.

Vlada Republike Srpske je donijela i Odluku o davanju saglasnosti na Plan utroška sredstava Ministarstvu privrede i preduzetništva na ime podsticaja za povećanje radnika za period 01.01 - 31.12.2022. godine, u iznosu od 8.870.880,00 KM.

Navedena sredstva su namijenjena za isplatu subvencija (podsticaja) privrednim subjektima koji su u toku 2021. godine izvršili stvarno povećanje plate radnika, te time u skladu sa Zakonom o podsticajima u privredi Republike Srpske i ispunjenju uslova iz Pravilnika o postupku dodjele podsticaja za povećanje plate radnika, stekli pravo na isplatu određenih iznosa sredstava.

Za sprovođenje postupka dodjele podsticaja za povećanje plate radnika ne raspisuje se javni poziv, a privredni subjekti imaju rok od 60 dana nakon isteka obračunskog perioda za koji traže podsticajna sredstva da podnesu zahtjev za podsticaj.

Vlada Republike Srpske prihvatila je Informaciju o potpisivanju Ugovora za realizaciju projekta “Projektovanje, izgradnja i opremanje nove JZU Bolnica Trebinje” po principu “ključ u ruke”.

Vlada Republike Srpske zadužila je ministra zdravlja i socijalne zaštite da potpiše Ugovor za realizaciju projekta “Projektovanje, izgradnja i opremanje nove JZU Bolnica Trebinje” po principu “ključ u ruke” sa izabranom grupom ponuđača koju zastupa predstavnik grupe ponuđača “HERC GRADNJA” d.o.o. Bileća za ukupnu cijenu ponude od 128.448.448,83 KM sa PDV-om.

Vlada Republike Srpske je saglasna da se finansijska sredstva za realizaciju projekta obezbijede iz Budžeta Republike Srpske, u okviru Budžeta Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, te da će se ista isplaćivati u 48 jednakih mjesečnih rata. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske prethodno je sprovelo tendersku proceduru i donijelo Odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača, te pribavilo mišljenje Pravobranilaštva Republike Srpske na nacrt ugovora. Vlada Republike Srpske je zadužila Republičku direkciju za obnovu i izgradnju da vrši stručno-tehnički nadzor na izvođenju radova.

Ukupna bruto površina bolničkog kompleksa je 17.826 metara kvadratnih. Bolnički objekat imaće 223 kreveta i obuhvataće odjeljenja onkologije, pulmologije, infektivno odjeljenje, odjeljenje psihijatrije, neurologije, interno odjeljenje, odjeljenje nefrologije, porođajno odjeljenje i ginekologiju, odjeljenje hirurgije i urologije, odjeljenje ORL i oftalmologije, urgentni blok sa sobom za opservaciju, dnevne bolnice: opšta i onkološka, dijaliza, hiruršku, internističku i kardiološku intezivna njegu, poluintezivnu njegu, oporavak pacijenata – angiografija i endoskopija, oporavak pacijenata – ORL i oftalmologija, odjeljenje za oporavak uz operacioni blok, odjeljenje za oporavak uz blok operativne ginekologije i akušerstva i intezivnu njegu – neonatologija. Predviđena je medicinska oprema koja treba da zadovolji standarde moderne bolnice izgrađene u skladu sa posljednjim tehnološkim dostignućima, po visokim medicinskim standardima i adekvatna za pružanje planiranih medicinskih usluga. Kompleks će sadržavati i prateći objekat tehničkog bloka, nadstrešnicu za sanitetska vozila, kao i pripadajuće kolske i pješačke komunikacije zajedno sa parkinzima i zelenim površinama.

Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o stručnoj procjeni Globalnog foruma o transparentnosti i razmjeni informacija u poreske svrhe, čiji je krajnji cilj da putem učešća u zajedničkoj međunarodnoj platformi i uz bržu razmjenu informacija omogući efikasniju borbu protiv izbjegavanja plaćanja poreza i poreske evazije.

Aktivnosti Globalnog foruma, koji obuhvata 150 jurisdikcija, usmjerene su na postizanje široke i efektivne primjene dva međunarodna standarda o transparentnosti i razmjeni informacija, prekograničnoj razmjeni poreskih informacija na zahtjev i automatskoj razmjeni informacija finansijskih računa nerezidenata.

Od pristupanja Globalnom forumu 2018. godine, izrađena je Mapa puta za početni program BiH i izvršene su pripremne aktivnosti, uoči stručne procjene mehanizama za razmjenu koja će biti obavljena tokom ove godine.

Vlada Republike Srpske je zaključnom obavezana da formira Radnu grupu koju bi činili predstavnici institucija Republike Srpske nadležnih za davanje odgovora na pitanja iz Upitnika Globalnog foruma, sa zadatkom da pruže podršku i sve neophodne informacije ekspertima Globalnog foruma prilikom stručne provjere postojećih mehanizama razmjene podataka u poreske svrhe.

Vlada Republike Srpske usvojila je Omladinsku politika Republike Srpske od 2023. do 2027. godine je izrađena u skladu sa Zakonom o strateškom planiranju i upravljanju razvojem u Republici Srpskoj.

Vizija nove Omladinske politike je Više i bolje – po mjeri mladih – oblikujemo Republiku Srpsku tako da pruža sve više pravih prilika koje mladi koriste za bolje obrazovanje, posao, standard, preduzetništvo, uticaj i stvaralaštvo.

U Strategiji su definisana četiri strateška cilja sa ukupno 15 prioriteta i 44 mjere, te 3 strateška projekta.

Na osnovu definisanih strateških fokusa i predložene vizije razvoja, utvrđeni su sljedeći strateški ciljevi: unaprijediti prilike i interes mladih za bolji život (održiv ostanak i povratak) u Republici Srpskoj; podsticati inicijativu i odgovorno djelovanje mladih u zajednici; podsticati razvijanje zdravih životnih stilova mladih i odgovornog odnosa prema okolini; promovisati izvrsnost i stvaranje uzora kod mladih.

Ključni strateški projekti su: uspostavljanje resusrsnog centra za mlade, program podrške mladim preuzetnicima “Startap Srpska”, te uspostavljanje prvog naučnotehnološkog parka u Republici Srpskoj

Prema okvirnom finansijskom planu, planirana su sredstva za realizaciju strategije u ukupnom iznosu od 266.389.000 KM (od toga su oko 189.000.000 KM sredstva iz Budžeta Republike Srpske, a 77.000.000 KM sredstva drugih donatora i kreditna sredstva).

Omladinska politika Republike Srpske radi se u kontinuitetu od 2006. godine, u vidu petogodišnjih strateških dokumenata, tako da je dokument koji obuhvata period od 2023. do 2027. godine četvrti po redu.

Radi se o integrisanom, multisektorskom strateškom dokumentu koji definiše javne politike i usmjerava razvoj svih oblasti značajnih za mlade, te realizacijom strateških ciljeva i prioriteta vodi ka poboljšanju uslova života mladih i stvara preduslove za njihov ostanak u Republici Srpskoj.

U izradi ovog dokumenta u radnim grupama učestvovalo je 70 predstavnika resorno nadležnih institucija, te javnih ustanova, udruženja građana i omladinskih organizacija i stručnjaka za pojedine oblasti.

Proces izrade dokumenta tehnički je podržan i putem projekta EU4CS (EU for Civil Society), te programa zadržavanja mladih u BiH “Opšta mobilizacija” koje finansira delegacija EU u BiH, kao i od strane Međunarodne organizacije za migracije (IOM).

Samoj izradi prethodilo je sveobuhvatno istraživanje tokom 2021. godine. Za potrebe analize implementacije Omladinske politike Republike Srpske od 2016. do 2020.godine sprovedeno je anketno istraživanje stavova mladih uzrasta 14-34 godine sa područja Republike Srpske.


IZVOR: Vebsajt Vlade RS, 26.01.2023.

Naslov: Redakcija