Transparency International (TI) BiH uputio je dopis Vladi i Skupštini KS u kojem je navedeno da Nacrt zakona o prijavljivanju, utvrđivanju porijekla i kontroli imovine izabranih i imenovanih funkcionera, nosilaca izvršnih funkcija i savjetnika u KS nije usklađen s drugim zakonskim propisima.
Iz ove organizacije poručuju kako je nedavno pokrenuta inicijativa za kreiranje i usvajanje novog zakona o sukobu interesa FBiH, te da bi predložena rješenja u KS mogla dovesti do međusobne kolizije ovih propisa.
"Relevantne međunarodne institucije i organizacije (Evropska komisija, GRECO, itd.) već godinama ističu da je neophodno harmonizovati propise u vezi sa sukobom interesa i kontrolom imovinskih kartona", navode iz TI BiH.
Dodaju kako sam Nacrt zakona ne tretira pitanje načina ispitivanja porijekla imovine, i uglavnom se bavi podnošenjem izvještaja o imovinskom stanju.
"Predviđena tijela (vladin Ured za borbu protiv korupcije i upravljanja kvalitetom i Komisija za nadzor sastavljena od parlamentaraca) koja bi trebala primjenjivati zakon provjerom porijekla imovine ili sastavljanjem izvještaja ne mogu se smatrati nezavisnim institucijama", naglašavaju iz TI BiH.
Pozdravljaju najavljene aktivnosti Vlade KS na polju borbe protiv korupcije, ali i apeluju da je prije usvajanja zakona neophodno organizovati šire konsultacije sa svim relevantnim međunarodnim i domaćim institucijama, kao i sa civilnim društvom i stručnom javnošću.
IZVOR: Vebsajt Vijesti, 22.01.2019.
Naslov: Redakcija