U vanjskotrgovinskoj razmjeni Bosne i Hercegovine u 2016. godini, analiziranoj prema sektorskoj strukturi privrede, evidentan je porast izvoza u većini sektora. Agroindustrijski sektor BiH prošle godine ostvario je rast izvoza od 16,13 odsto u odnosu na prethodnu godinu, unutar čega su određene tarife povećale izvoz za 50 odsto.
Riječ je o tarifama koje se odnose na proizvode mlinske industrije, ribe i ljuskare, šećere i njihove proizvode, te žitarice, podaci su Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK BiH).
Povećanje izvoza voća ostvareno je zahvaljujući izvozu na tržište Rusije, te Srbije i Hrvatske, a ostvareno je i povećanje izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda za 11,18 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Prošle godine, u odnosu na 2015. godine, smanjen je izvoz mesa i drugih klaoničnih proizvoda za jelo, te kafe i čaja, ali i ostaci i otpaci prehrambene industrije.
Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Bruno Bojić smatra da je za poljoprivredu BiH neophodno kreirati agrarnu politiku, te uvesti one instrumente koji će omogućiti dinamičko restrukturisanje poljoprivrednog sektora kroz modernizaciju.
Pod modernizacijom Bojić podrazumijeva i efikasno približavanje evropskim integracijama, putem postepenog usklađivanja politike sa principima Zajedničke poljoprivredne politike EU.
Kada je riječ o elektro-energetskom sektoru, iz BiH je prošle godine, u odnosu na prethodnu, više izvezeno struje za 13,37 odsto, dok je uvoz povećan za 7,19 odsto.
Povećanje izvoza električne energije ostvareno je na tržište Hrvatske, Srbije, Švicarske, te Slovačke, dok je uvoz električne energije smanjen najvećim dijelom sa tržišta Srbije i Danske.
Uvoz nafte i naftnih ulja prošle godine vrijednosno je manji u odnosu na količinu koja je veća od uvezene 2015. godine, zbog nižih cijena nafte na svjetskom tržištu.
Hemijska industrija je ostvarila rast i izvoza i uvoza, tako da je unutar ove grane ostvareno povećanja izvoza eteričnih ulja, sapuna i ostalih proizvoda hemijske industrije, dok je najviše povećanje uvoza zabilježeno kod farmaceutskih proizvoda.
Tekstilna industrija prošle godine zabilježila je rast izvoza tekstilnih tkanina, u odnosu na 2015. godinu, dok je najviše uvezeno svile.
Drvni sektor kontinuirano bilježi pozitivan trend povećanja izvoza, ali BiH i dalje ostvaruje visok deficit u razmjeni tarifne grupe drvo i ugljen.
Pozitivan trend izvoza odnosi se na namještaj i njegove dijelove od 10,15 odsto, uz rast izvoza i grafičke industrije, koji popravljaju omjer izvoza primitivno obrađenog drveta i izvoza proizvoda od drveta sa većom dodatom vrijednošću.
Kada je riječ o rudama, metalima i njihovim proizvodima, zabilježen je pad izvoza i rast uvoza u 2016. godini, u odnosu na prethodnu godinu, dok namjenska industrija tradicionalno bilježi rast izvoza, a najveće povećanje izvoza u odnosu na prethodnu godinu ostvareno je u izvozu municije, oružja i električnih mašina.
IZVOR: Vebsajt BHRT, 22.02.2017.