Savjet ministara Bosne i Hercegovine usvojio je nacrt plana sa prijedlogom mjera koje treba da budu hitno preduzete sa fokusom na nezakonite migrante i propusnost granice, kojom se, kako je rekao ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić, predviđa i mogućnost zatvaranja granice BiH.
Nacrt plana sadrži paket hitnih mjera prioritetno usmjerenih na osiguranje bolje kontrole granice, efikasniju borbu protiv nezakonitih migracija na teritoriji BiH, realizovanje sporazuma o readmisiji, te jačanje readmisijskih i kapaciteta u području azila, kao i intenzivnije aktivnosti za sprečavanje krijumčarenja migrantima.
Mektić je rekao da pojedine države u okruženju puštaju migrante da olako dolaze do BiH, te da naša zemlja na neki način postaje "žrtva migrantske krize".
"Usvojili smo nacrt ovog plana. Vjerovatno je da će biti i nekih korekcija u samom planu, ali je suština u tome da ćemo se isključivo fokusirati na granicu, odnosno mogućnost njenog zatvaranja", rekao je Mektić.
On je dodao da očekuje da će veliki broj migranata iz Srbije krenuti u BiH, jer je, prema njegovim riječima, Srbija ovih dana raspustila svoje imigracione centre.
Mektić je pozvao sve institucije i nivoe vlasti u BiH da pomognu u rješavanju ovog problema.
"Problem moramo rješavati u koordinaciji i na svim nivoima zajedničkim naporima", naveo je Mektić i naglasio da BiH neće dozvoliti da bude žrtva neodgovornog ponašanja bilo koje zemlje kada je riječ o problemu migrantske krize.
Kad je riječ o zbrinjavanju postojećih migranata u BiH, Mektić je rekao da je dogovoreno uklanjanje šatorskog naselja iz Sarajeva, te obezbjeđivanje takvih kapaciteta da se onemogući migrantima da borave u parkovima i na ulicama gradova, već u centru koji je za to namijenjen.
Nije isključeno ni da će migranti biti prisilno prebacivani u centre, jer postoji mogućnost da im se promijeni status azilanta-ilegalnog migranta, te da im se ograniči kretanje i stavljanje pod nadzor, rekao je Mektić.
"Ne možemo dozvoliti da oni ne poštuju zakone ove zemlje", istakao je Mektić, te dodao da očekuje da dopunjen i dorađen izvještaj bude potvrđen na narednoj sjednici.
Na sjednici Savjeta ministara bilo je riječi i o smještaju Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH, ali konačna odluka nije donesena.
Tokom sjednice Savjet ministara je prihvatio i Izjavu podrške digitalnoj agendi za Zapadni Balkan, koju će Ministarstvo komunikacija i prometa dostaviti Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Izjavu bi trebali potpisati predstavnici Albanije, BiH, Makedonije, Crne Gore, Srbije i Kosova u Sofiji 17. maja ove godine.
Potpisnici se ovom izjavom obavezuju da rade na rješavanju pitanja poput smanjenja troškova rominga, razvoja e-vlade, e-nabavke, e-zdravstva i drugih pitanja značajnih za građane regiona.
Savjet ministara BiH potvrdio je interes za učešće BiH u programu Evropske unije "Pravosuđe", koji je usmjeren na dalji razvoj evropskog područja pravde, koji se zasniva na uzajamnom priznavanju i povjerenju država članica razvijanjem pravosudne saradnje u građanskopravnim i krivičnopravnim pitanjima, a takođe se podržava i djelovanje EU-a na području suzbijanja upotrebe i prometa drogama.
IZVOR: Vebsajt VHRT, 15.05.2018.
Naslov: Redakcija