Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa uputilo je Savjetu ministara na usvajanje Nacrt zakon o organizaciji tržišta vina u BiH radi regulisanja oblasti vinarstva i vinogradarstva s obzirom na značaj koji ovaj sektor ima u poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac izjavio je da je na definisanju i usaglašavanju predloženog teksta zakona rađeno u saradnji i punoj koordinaciji sa predstavnicima nadležnih entitetskih institucija, te vinarima i vinogradarima iz Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta.
On objašnjava da je potreba za usvajanjem predloženog zakonskog rješenja proistekla nakon što je Evropska komisija 2019. godine dala rok BiH da do novembra 2024. uskladi zakonodavstvo u oblasti vina i vinogradarstva sa EU standardima, saopšteno je iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
- Zakon o organizaciji tržišta vina u BiH bio je prioritet u radu ministarstva na čijem sam čelu, jer smo potpuno posvećeni da domaćim proizvođačima omogućimo da i nakon 2024. godine nastave da nesmetano obavljaju spoljnotrgovinski promet na evropskom i svjetskom tržištu. Očekujemo da će i Savjet ministara prepoznati značaj predloženog zakona i usvojiti ga u što skorijem roku - poručio je Košarac.
Prema njegovim riječima, predloženim zakonom utvrđuju se principi organizacije tržišta vina u BiH, označavanje, nadzor i kontrola proizvodnih potencijala i tržišta i slično, te otklanjaju poteškoće proistekle iz ograničene primjene postojećeg zakonskog rješenja u praksi.
- Novim zakonom ćemo obezbijediti veću konkurentnost i bolji pristup proizvođača iz Republike Srpske i FBiH evropskom i svjetskom tržištu - rekao je Košarac.
On je naveo da u BiH godišnje bude proizvedeno oko 18 miliona litara vina, te da trenutna površina pod vinovom lozom iznosi oko 3.600 hektara, od čega je u Republici Srpskoj 600 hektara, a u FBiH 3.000 hektara.
U Republici Srpskoj registrovano je 38 proizvođača vina, u Federaciji 50, a u Brčko distriktu dva.
- Kada je riječ o spoljnotrgovinskom prometu, domaći proizvođači vina najviše izvoze u Hrvatsku, Srbiju i Njemačku - naveo je Košarac.
On je napomenuo da je, na zahtjev domaćih privrednika, pokrenuta procedura za pristupanje BiH Međunarodnom savjetu za masline.
- Aktivno smo radili sa nadležnim ministarstvima iz Republike Srpske i FBiH da budemo dio ove značajne svjetske organizacije za masline. Okončali smo svoj dio posla i uskoro očekujemo potpisivanje instrumenta za pristupanje ovoj organizaciji - zaključio je Košarac.
Kompanija Paragraf Lex BA ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenijetih iz spoljnih sadržaja, odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vijesti" su namijenjene u svrhu opšteg informisanja.
IZVOR: Vebsajt eKapija, 10.05.2023.
Naslov: Redakcija