Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Aleksandra Sofronijević sa ministrom prostornog planiranja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske Bojanom Vipotnikom, sa kojim je razgovarala o unapređenju saradnje u oblasti izdavanja licenci za inženjere, kao i o digitalizaciji procedura u građevinarstvu.
Fokus razgovora bio je na olakšavanju postupka dobijanja licenci za inženjere iz Republike Srpske u Srbiji, čime bi se omogućilo stručnjacima da bez prepreka rade u obe sredine.
- Naši inženjeri to zaslužuju - poručila je ministarka Sofronijević.
Ona je prenijela i pozitivna iskustva Srbije u digitalizaciji procesa izdavanja građevinskih dozvola, ističući da je Srbija prema posljednjoj Doing Business listi među deset najboljih zemalja po brzini izdavanja dozvola.
Ministar Vipotnik je istakao da se saradnja Srbije i Republike Srpske razvija u skladu sa Sporazumom o specijalnim vezama i zaključcima Svesrpskog sabora. Posebno je naglasio važnost rešavanja pitanja tzv. "velikih licenci" za fizička i pravna lica, kao i da je već pripremljen memorandum koji definiše sve korake ka zajedničkom rješenju.
Na sastanku je bilo riječi i o izradi plana područja posebne namjene Drina-Tara, a ministar Vipotnik zahvalio je Srbiji na spremnosti da podjeli znanje i iskustva u oblasti digitalizacije, kako bi sličan sistem bio uspješno implementiran i u Republici Srpskoj.
Kompanija Paragraf Lex BA ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenijetih iz spoljnih sadržaja, odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vijesti" su namijenjene u svrhu opšteg informisanja.
IZVOR: Vebsajt eKapija, 11.05.2025.







