Zastava Srbije

VLADA RS: Utvrđeni prijedlozi zakona o izmjenama i dopunama Porodičnog i zakona o parničnom i o vanparničnom postupku, te Nacrt zakona o samostalnim preduzetnicima

09.02.2024.


Vlada Republike Srpske utvrdila je, na 56. sjednici u Banjaluci, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Porodičnog zakona, po hitnom postupku.

Ministarstvo pravde, kao obrađivač Porodičnog zakona, zaprimilo je više inicijativa od udruženja građana koja kao primaran cilj svog djelovanja imaju zaštitu porodice i djece.

Inicijativama je inicirana izmjena člana 335. Porodičnog zakona, koja se odnosi na “ograničavanje raspolaganja imovinom kada su u pitanju novčana sredstva djeteta, sa obrazloženjem da ova novina u porodičnom zakonodavstvu dovodi do niza poteškoća u primjeni kod organa starateljstva, u bankarskom sektoru (raspolaganje štednjom), kao i kod samih roditelja.

Naime, podsjećamo da zaštita imovinskih prava i interesa djeteta nije novina u pravnom sistemu Republike Srpske. Još davne 1979. godine u Porodičnom zakonu tadašnje SRBiH bilo je predviđeno rješenje da roditelji mogu raspolagati imovinom djeteta (pokretnim stvarima veće vrijednosti i nepokretnosti), samo kada je to za potrebe djeteta. Isto rješenje je preuzeto i u Porodičnom zakonu iz 2002. godine.

Ministarstvo pravde, kao obrađivač Porodičnog zakona, odnosno članovi Radne grupe koji su učestvovali u izradi Porodičnog zakona su predmetnu inicijativu razmotrili i prepoznali kao opravdanu ali ne iz razloga što “ograničavanje raspolaganja imovinom kada su u pitanju novčana sredstva djeteta” nije u skladu sa Ustavom Republike Srpske, nego iz razloga poteškoća u samoj primjeni.

Dakle, član 335. zakona, izmjenjen je na način se u stavu 3. i 4., propisuje da nepokretnosti, prava veće vrijednosti i vrednije stvari iz imovine maloljetnika mogu otuđiti ili opteretiti samo radi izdržavanja, liječenja, vaspitanja ili obrazovanja maloljetnog djeteta i samo ako su iscrpljene sve mogućnosti lica koja su po zakonu dužna da izdržavaju dijete, a da imovinom maloljetnog djeteta roditelji mogu raspolagati samo uz prethodnu saglasnost organa starateljstva.

Izvršene su i druge korekcije u svrhu unapređenja porodičnopravnih odnosa ili su u funkciji korekcija i usaglašavanja postojećih rješenja.

Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, po hitnom postupku.

S obzirom na to da je važeći Porodični zakon, stupio na snagu 1. septembra 2023. godine, bilo je neophodno pristupiti usklađivanju Zakona o parničnom postupku sa Porodičnim zakonom, kao i izvršiti eventualno druge hitne korekcije radi unapređenja parničnog postupka.

Naime, stupanjem na snagu Porodičnog zakona, bilo je neophodno pristupiti izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, u dijelu koji se odnosi na propisivanje posebnog postupka, tj. postupka u bračnim i porodičnim odnosima, u sporovima o vršenju roditeljskog prava i održavanju ličnih odnosa sa djetetom, u sporovima radi utvrđivanja, odnosno osporavanja očinstva i materinstva te u sporovima o izdržavanju maloljetne djece ili djece nad kojom je produženo roditeljsko pravo.

Pored navedenih, izvršene su i druge hitne korekcije koje su inspirisane namjerom unapređenja parničnog postupka.

Takođe, Vlada Republike Srpske utvrdila je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vanparničnom postupku, po hitnom postupku.

Predloženim izmjenama i dopunama Zakona o vanparničnom postupku pristupilo se s ciljem njegovog usklađivanja sa Porodičnim zakonom, i to u dijelu koji se odnosi na propisivanje postupka oduzimanja djeteta, privremenog izdvajanja djeteta iz porodice, uređenja održavanja ličnih odnosa djeteta sa srodnicima i drugim licima, te zaštite imovinskih prava djeteta.

Izvršene su i druge hitne korekcije koje su inspirisane namjerom unapređenja vanparničnog postupka.

Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o samostalnim preduzetnicima koji će dalje biti upućen u skupštinsku proceduru.

Cilj donošenja ovog zakona je razvoj i unapređivanje poslovanja samostalnih preduzetnika, zaštita starih i umjetničkih zanata i domaće radinosti te njihova bolja vidljivost u privredi Republike Srpske. Zakonom se uređuju: poslovna obilježja preduzetnika, postupak registracije preduzetnika, organizovanje preduzetnika i nadzor.

Naime, U Republici Srpskoj na snazi je Zakon o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti. Primjenom istog uočeni su nedostaci važećih zakonskih rješenja, te je Ministarstvo privrede i preduzetništva preduzelo niz aktivnosti na izradi teksta Nacrta zakona o samostalnim preduzetnicima, kojom prilikom je promijenjen naziv zakona iz razloga svrsishodnosti.

Predloženi nacrt zakona bio je objavljen na internet stranici Ministarstva radi pribavljanja eventualnih primjedbi i komentara i dostavljen na mišljenje svim relevantnim i zainteresovanim organima, organizacijama i subjektima.

Na sjednici, Vlada Republike Srpske donijela je Uredbu o izmjeni i dopuni Uredbe o načinu i postupku dodjele sredstava direktne podrške Fonda solidarnosti Republike Srpske za prevazilaženje posljedica izazvanih zaraznim bolestima životinja

Predloženim izmjenama propisuje se da su korisnici koji mogu dobiti pravo na podršku samo korisnici koji se pridržavaju svih propisanih veterinarskih mjera i koji imaju obilježene životinje. Takođe, pravo na podršku ne mogu ostvariti korisnici koji ne poštuju propisane veterinarske mjere, a posebno mjere koje se odnose na kretanje životinja iz zaraženog i ugroženog područja.

Vlada Srpske prihvatila je Informaciju o planiranoj imunizaciji u 2024. godini u Republici Srpskoj i saglasna je da se finansijska sredstva u ukupnom iznosu od 4.380.000 KM, obezbijeđena u Budžetu za 2024. godinu za tekući grant Institutu za javno zdravstvo za finansiranje obavezne imunizacije, doznače Institutu u skladu sa procedurom dodjele granta. Riječ je o redovnim godišnjim sredstvima namijenjenim za troškove nabavki imunoloških preparata, sa ciljem sprovođenja redovne obavezne imunizacije stanovništva predviđene zakonom. Ova sredstva se, u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, obezbjeđuju u budžetu Republike.

Vlada se upoznala i sa informacijama o izvršenoj obaveznoj imunizaciji u Republici Srpskoj u proteklom periodu. Analizom dostavljenih podataka od strane zdravstvenih ustanova koje sprovode proces vakcinacije, kod većine vakcina uočeno je da je obuhvat vakcinacije u prvoj godini života (primovakcinacija) bio oko 90 odsto i više, a u revakcinaciji između 65 odsto i 76 odsto, što nije dovoljno za ostvarivanje kolektivnog imuniteta.

Uočen je značajan pad obuhvata u revakcinaciji kombinovanom DTaP-IPV-Hib vakcinom protiv difterije, tetanusa, pertusisa, dječije paralize i Haemophilus influenzae tip b što doprinosi povećanju boja djece koja nisu kompletno vakcinisana i samim tim su osjetljivija za obolijevanje. Kada je u pitanju MRP vakcina protiv morbila, rubele i parotitisa, obuhvat vakcinacijom prvom i drugom dozom vakcine je daleko od potrebnih 95 odsto i više za ostvarenje kolektivnog imuniteta u populaciji. Posmatrajući po godinama, bilježi se konstantan pad u obuhvatu vakcinacijom i revakcinacijom protiv morbila MRP vakcinom.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske podsjeća da se dječije zarazne bolesti mogu efikasno spriječiti vakcinacijom, te da je izuzetno važno da se djeca redovno vakcinišu u skladu sa kalendarom obavezne vakcinacije, kao i da djeca koja možda nisu kompletno vakcinisana, što prije nadoknade propuštene doze vakcina. Vakcinacijom se stvara i kolektivni imunitet i čuva kako sam pojedinac, tako i drugi u njegovoj okolini.

Vlada je prihvatila Informaciju donaciji roba iz interventnih nabavki Crvenom krstu Republike Srpske i zadužila Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske da, u svrhu pružanja pomoći ugroženim kategorijama stanovništva iz zaliha roba nabavljenih u postupku interventne nabavke, izvrši podjelu 500.000 kilograma brašna i paketa osnovnih životnih namirnica putem Crvenog krsta Republike Srpske.

Vlada Republike Srpske usvojila je Odluku o dopuni Odluke o određivanju prioritetnih projekata iz Programa javnih investicija Republike Srpske za finansiranje iz Budžeta u 2024. godini, sa raspodjelom sredstva.

Ovom dopunom se u prioritetne projekte uvrštava šest novih projekata, čime će ova lista sadržati 11 projekata čija je ukupna vrijednost 53,3 miliona KM.

Na osnovu ove Odluke u prioritetnu listu projekata uvrštena je “Sanacija objekta JU OŠ “Nikola Tesla” Derventa”, u ukupnom iznosu od 5.272.000 KM, a biće obezbijeđena i sredstava za projekat izgradnje osnovne škole u Istočnom Novom Sarajevu, u iznosu od milion KM.

Iz javnih investicija će sa tri miliona KM biti sufinansiran i projekat “Izgradnja sportske dvorane” u Doboju.

Takođe, iz javnih investicija su planirana i sredstava za izgradnju objekta za potrebe Policijske uprave Istočno Sarajevo u iznosu od četiri miliona KM, planirana su i sredstva za nastavak radova na uređenju i sanaciji vodoprivrednih objekata na teritoriji sliva Save, u ukupnom iznosu od 9,3 miliona KM, dok je dva miliona KM planirano za prvu fazu dogradnje i proširenja sistema protivgradne zaštite Republike Srpske.

Vlada je donijela Odluku o davanju saglasnosti na Plan utroška sredstava u iznosu od 13.190.234,25 KM, za period 01.01 – 31.12.2023. godine, kako bi se realizovala podrška razvoju privrede i poboljšanja efikasnosti poslovanja i uvođenja novih tehnologija, putem dodjele podsticaja, a u skladu sa finansijskim planovima potrošnje za navedeni period.

Takođe, Vlade je donijela i Odluku o davanju saglasnosti na Plan utroška sredstava u iznosu od 1.410.000,00 KM za period 01.01 – 31.12.2023. godine, za realizaciju subvencija putem podsticaja za povećanje plate radnika, a u skladu sa finansijskim planovima potrošnje za navedeni period.

Vlada Srpske donijela je Odluku o davanju saglasnosti na Plan utroška sredstava u iznosu od 380.000,00 KM za period 01.01 – 31.12.2023. godine, za realizaciju provođenja Strategije razvoja MSP, preduzetništva i uspostavljanja poslovnih zona, putem dodjele podsticaja za digitalnu transformaciju, tehnološku inovaciju i očuvanje starih zanata, a u skladu sa finansijskim planovima potrošnje za navedeni period.

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o davanju saglasnosti na Plan utroška sredstava u iznosu od 72.000,00 KM za period 01.01 – 31.12.2023. godine, kako bi se realizovala podrška učešću i organizaciji sajmova i manifestacija u svrhu razvoja privrede i preduzetništva, putem dodjele podsticaja, a u skladu sa finansijskim planovima potrošnje za navedeni period.

Vlada je na sjednici dala saglasnost na Plan utroška sredstava za sufinansiranje projekata studentskih organizacija u iznosu od 200.000 KM.

Na osnovu Pravilnika o postupku utvrđivanja kriterijuma za sufinansiranje programa i projekata studentskih organizacija proveden je konkurs i nakon vrednovanja Komisija za izbor programa i projekata je sačinila konačan prijedlog da se raspoloživa sredstva dodijele za 29 programa odnosno projekata.


IZVOR: Vebsajt Vlade RS, 08.02.2024.

Naslov: Redakcija