Zastava Srbije

PRIJEDLOZI ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O DOPRINOSIMA I O POREZU NA DOHODAK RS: Predviđeno uvođenje u poreski sistem posebnog obveznika poreza od samostalne djelatnosti - malog poljoprivrednika koji ima prihod manji od 50.000 KM godišnje. Time se pravi razlika malog poljoprivrednika od lica koje obavlja poljoprivrednu djelatnost u formi preduzetnika

06.12.2023.


Vlada Republike Srpske je utvrdila Prijedlog zakona o dopunama Zakona o doprinosima, koji će odmah po usvajanju biti upućen u hitnu proceduru razmatranja i usvajanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi smanjenja opterećenja obrazovnih ustanova po osnovu obaveze uplate doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za učenike za vrijeme praktične nastave, odnosno tokom obavljanja stručne prakse kod poslodavca.

Predloženim zakonom za učenike i studente za vrijeme praktične nastave, odnosno tokom obavljanja stručne prakse kod poslodavca se smanjuje osnovica doprinosa sa 50% na 20% prosječne bruto plate u Republici za prethodnu godinu. Primjenom predloženog zakona, obrazovne ustanove bi imale 90.000 KM manju obavezu da obračunavaju i uplate doprinose.

Vlada Republike Srpske je utvrdila i Prijedlog Zakona o dopunama Zakona o porezu na dohodak. Razlozi za dopune su dijelom sadržani u potrebi oslobađanja poreza na dohodak naknade učenicima na praktičnoj nastavi koja se obavlja kod poslodavca. Izmjene ova dva zakona trebalo bi da otvore mogućnost angažovanja većeg broja učenika na praktičnoj nastavi kod poslodavaca i povećanje efikasnosti obrazovnog procesa.

Predložene dopune Zakona o porezu na dohodak za drugi cilj imaju uvođenje u poreski sistem posebnog obveznika poreza od samostalne djelatnosti - malog poljoprivrednika koji ima prihod manji od 50.000 KM godišnje. Time se pravi razlika malog poljoprivrednika od lica koje obavlja poljoprivrednu djelatnost u formi preduzetnika.

Predloženo je da porodična gazdinstva sa prihodom manjim od 50.000 KM godišnje plaćaju porez na dohodak u tri godišnja iznosa, prema tri praga oporezivanja. Oni koji imaju manje od 12.000 KM prema ovom prijedlogu ne bi plaćali porez, a oni između 12.000 KM i 25.000 KM godišnje plaćali bi godišnje 200 KM. Prema ovom prijedlogu, oni čiji je prihod od 25.000 KM i 50.000 KM plaćali bi porez u iznosu od 400 KM godišnje.

Takođe, predloženo je da poreski obveznici ne moraju voditi poslovne knjige, već se njihova obaveza utvrđuje na osnovu izjave o prihodima. Administrativna obaveze poljoprivrednika će biti jednom godišnje izjava o prihodima kako bi Poreska uprava rješenjem odredila koji iznos su dužni platiti na godišnjem nivou.


IZVOR: Vebsajt Vlade RS, 01.12.2023.

Naslov: Redakcija