Sektor za utvrđivanje porijekla imovine i posebnog poreza Poreske uprave Republike Srpske (PURS), formiran prošle godine motri na 1.450 osoba čije bogatstvo enormno raste.
Naime, utvrđeno je da su u tri uzastopne kalendarske godine, imali uvećanje vrijednosti imovine za više od 300.000 KM, sa čime su stvorene zakonske pretpostavke za prethodni postupak kojim će biti obuhvaćen dio njih.
“Poreska uprava RS je od početka rada Sektora obradila podatke o imovini i prihodima za oko 788.000 fizičkih lica, te je od tog broja u fazi analize rizika identifikovala 1.450 fizičkih lica za koje je utvrđeno da su u najviše tri uzastopne kalendarske godine, imala uvećanje vrijednosti imovine za više od 300.000 KM. Od ukupnog broja identifikovanih fizičkih lica kod kojih je utvrđen ovaj nesrazmjer, izdvojen je dio njih kod kojih će biti provedena faza provjere, a to je prethodni postupak”, kazali su u PURS.
Naveli su da taj postupak podrazumijeva dug i kompleksan rad kako bi se što potpunije i tačnije utvrdile sve bitne činjenice.
“U prethodnom postupku vrši se verifikacija raspoloživih podataka za fizičko lice koje je izdvojeno u postupku analize rizika i prikupljaju se dodatni podaci. Istovremeno, pribavljaju se i podaci o imovini fizičkog lica koje posjeduje u inostranstvu”, navode oni.
Ukoliko se u toj fazi utvrdi da postoji razlika između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda, kreće se u kontrolu.
“Poreska uprava će o konačnim rezultatima kontrola utvrđivanja porijekla imovine blagovremeno informisati javnost, poštujući, naravno odredbe pozitivnih zakonskih propisa koji regulišu načine informisanja javnosti o ovim vrstama informacija i ličnim podacima fizičkih lica-rezidenata Republike Srpske”, rečeno je iz PURS-a.
Inače, Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu ("Sl. glasnik RS", br. 15/2022) stupio je na snagu u februaru 2023. godine, nakon čega je formiran Sektor za utvrđivanje porijekla imovine i posebnog poreza na čijem je čelu Željko Vučić koji je prethodno bio načelnik banjalučkog područnog centra Poreske uprave.
Od početka rada Sektor je obradio podatke o imovini i prihodima za oko 788.000 fizičkih lica.
Po zakonu, teret dokazivanja povećanja imovine u odnosu na prihode je na Poreskoj upravi, dok je na fizičkom licu teret dokazivanja načina sticanja imovine.
Prilikom utvrđivanja porijekla i vrijednosti imovine gledaju se nekretnine, vozila, hartije od vrijednosti, udjeli u preduzećima, novac, štednja ali i kriptovalute te pravo intelektualne svojine.
Ukoliko se utvrdi poseban porez, on se plaća po stopi od 75 odsto na osnovicu utvrđenu u skladu sa ovim zakonom, a ukoliko je imovina stečena na nezakonit način o tome se obavještavaju pravosudni organi.
Kompanija Paragraf Lex BA ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenijetih iz spoljnih sadržaja, odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vijesti" su namijenjene u svrhu opšteg informisanja.
IZVOR: Vebsajt Capital, D. Tovilović, 03.09.2024.
Naslov: Redakcija