Zakonom o nasljeđivanju ("Sl. glasnik RS", br. 1/2009 i 55/2009 - ispr. - dalje: Zakon) uređuje se pitanje nasljeđivanja u Republici Srpskoj, krug zakonskih nasljednika, nasljeđivanje po osnovu testamenta, pitanje nasljedno-pravnih ugovora, trenutak prelaska zaostavštine na nasljednike kao i druga pitanja koja se tiču prava nasljeđivanja.
Vlada Republike Srpske utvrdila je 2. juna 2016. godine, na 76. redovnoj sjednici, održanoj u Banjoj Luci, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nasljeđivanju.
Razlozi za donošenje navedenog Nacrta zakona zasnivaju se na potrebi usaglašavanja pojedinih odredaba Zakona sa faktičkim stanjem, pitanjima koja se javljaju u raspravljanju zastavštine te drugim pitanjima iz oblasti nasljednopravnih odnosa.
Takođe, bilo je neophodno usaglasiti i prilagoditi odredbe ovog Zakona ulozi i ovlašćenju notara kao povjerenika suda, u provođenju ostavinskih postupaka od notara kao povjernika suda ali i njihovoj ulozi u drugim slučajevima,kada obavljaju poslove koji se tiču nasljednopravnih odnosa, kao što su sačinjavanje i čuvanje testamenta, uzimanje odgovarajućih izjava nasljednika, sačinjavanja pojedinih nasljednopravnih ugovora.
Kada su u pitanju ovlašćenja datih notaru u oblasti nasljednopravnih odnosa, bilo je neophodno izvršiti izmjene u dijelu kojim se definiše da se i na notare primjenjiju prava ali i dužnosti i zabrane koje važe za sudije u vršenju tih poslova.
S obzirom da pojedini instituti i pravila propisana u važećem Zakonu u suštini nikada nisu bili u primjeni ili je njihova primjena prestala, bilo ih je potrebno ibrisati iz pozitivnog zakonodavstva.
Izvor: Vebsajt Ministarstvo pravde, 02.06.2016.